ELEKTRİKLİ ÇİT FİLELERİ VE AĞLARI.

Elektrikili çit fileleri çit iplerinden örülmüş bir iletken ağdır. Burada geçen “çit iplerini”; içinde belli sayıda ince iletken telin geçtiği bir örgü ip-tel olarak düşünebilirsiniz. Çit fileleri aynı balık ağları ve voleybol ağları gibi örgülenmiş fiziksel yapıdadır.

Elektrikli çit fileleri yatay ve dikey bağlantılara sahiptir. Yatay sıralar elektriği taşıyan iletken çit tellerinden dikey sıralar ise yatay sıraların aralıklarını sabitleyen ve genel olarak iletken olmayan malzemeden yapılır. Dikey bağlantılar hayvanların geçiş teşebbüsünde yatay sıraların arasının açılarak hayvanın aradan kolay bir şekilde sıyrılmasını fiziksel olarak da engellemiş olur. Ayrıca, elektrikli çit fileleri hem fiziksel bir engel hem de yüksek elektriksel caydırıcılığı ğa sahiptir. Böylelikle irili ufaklı bir çok yaban hayvanı için aşılmaz bir engel olacaktır.

ÇİT FİLELERİ NEREDE TERCİH EDİLMELİ?

Normal elektrikli çit sistemlerinde alanda tutulacak veya alan dışında tutulacak hayvana göre uygulamadaki tel sıra sayısı farklılık gösterir. Örneğin sığır besiciliği yapıyor iseniz tek sıralı bir çit tel uygulaması işinizi görebilir. Ancak, ayı için kurulacak  bir elektrikli çit söz konusu ise en az üç sıralı bir uygulama daha iyi sonuç verecektir. Doğal olarak elektrikli çit sistemi ne kadar sık tel aralıklarıyla oluşturulur ise alınacak sonuç o kadar olumlu olacaktır.

Fileli çit sistemleri her hayvan için kullanılabilir ve yüksek etkinlik ve caydırıcılık sağlar.  Ancak fileli elektrikli çit maliyetlerinin normal elektrikli çitlerden fazla olması dolayısı ile kullanım alanı daha özeldir. Fileli çitlerin tercih edildiği bazı kullanım alanları:

  • Özellikle sansar ve tilki gibi hayvanlar karşı açık tavuk besiciliğinde
  • Domuzlara karşı tohum yetiştiriciliği ve araştırma sahalarında
  • Koyun ve keçi besiciğinde

NEDEN ELEKTRİKLİ ÇİT FİLELERİ?

Kurulum kolaylığı ve diğer sıra çitlerle kıyaslandığında geçilmesi çok daha zor engel olması çit filelerinin önemli tercih edilme sebeplerindendir.

HAZIR PAKET.

Çit fileleri 50 metre rulolar halinde paketlenmiştir.  Paket halindeki filenin içinde yeterli sayıda çit direği mevcuttur.

KOLAY KURULUM.

Rulo halindeki çit filesi uygun şekilde açılarak çok hızlı çit kurulumu sağlanır. Filenin toplanması da aynı derecede kolay ve pratiktir.

AŞILMASI ZOR.

Elektrikli çit fileleri özellikle yaban hayvanları ve küçük baş hayvanlar için aşılması zor bir engeldir.