NEDEN YILDIRIMA KARŞI ÖNLEM ALINMALI ?

Yıldırımlar önleyemediğimiz  ve korunmamız gereken doğa olaylarıdır.  Özellikle dağ, tepe ve yamaçlar gibi bulunduğu yere göre daha yüksekte buluna alanlara yıldırım düşme olasılığı yüksektir. Yıldırımın şiddetine bağlı olarak, düşme anında milyon volt – milyon amper gibi çok yüksek değerlerde enerji boşalmaları oluşabilir. Önlenemez bu doğa olaylarının açabileceği zararları en aza indirmek için bir takım önlemler alınabilir. Özellikle elektrikli çit sistemlerinde yıldırım saptırcı kullanmak bir nevi emniyet kemeri gibidir. Diğer yandan, çit tellerine düşen yıldırım eğer başarılı bir şekilde toprağa saptırılmaz ise çit cihazı ile aynı şebeke elektriğine bağlı diğer cihazlara da zarar verme olasılığı vardır. Yani, çit cihazı prize bağlı çalışıyorsa evde bulunan internet modemi, televizyon ve radyo gibi elektronik cihazlardada arızalar oluşabilir.

YILDIRIM SAPTIRICI

Elektrikli çit tellerinin yıldırım çekme gibi bir özelliği yoktur. Yani bir alana yıldırım düşme olasılığı elektrikli çittin varlığı ile değişmez. Ancak, yıldırımın çit tellerinin bulunduğu alana düşmesi durumunda yüksek gerilimli enerji çit telleri boyunca ilerleyerek çit cihazına ulaşır ve bu durumda çit sistemine ve özellikle de çit cihazına zar verebilir.

Yıldırımın özellikle çit cihazında oluşturması muhtemel zararları en aza indirgemek için “YILDIRIM SAPTIRICI” kullanılması önerilir. Yıldırım saptırıcı, çit tellerine düşen yıldırımın cihaz çıkışlarına ulaşmadan toprağa saptırılmasını sağlar. Yıldırımı saptırıcının başaralı olabilmesi için şunlara özellikle dikkate edilmelidir:

  1. Yıldırım saptırıcı topraklaması ile cihaz topraklaması ayrı ve birbirinden en az 10metre uzakta olmalıdır.
  2. Yapılan topraklamanın yeterli nitelikte olması önemlidir.
  3. Yıldırım saptırıcının saptırma aralığı yeterli yakınlıkta olmalıdır.
  4. Yıldırım saptırıcı ile olan elektriksel bağlantılar doğru yapılmalıdır.

Burada ifade edilen maddeler uygulanması durumunda yıldırımdan dolayı oluşabilecek zararların en aza indirilmesinde yardımcı olur. Garanti sözkonusu değildir.

AKLINIZDA BULUNSUN !

Elektrikli çitler için üretilen yıldırım saptırcılar yıldırımdan aktif bir şekilde koruma yöntemi değildir. Dolayısı ile; yıldırım saptırıcı bulunan elektrikli çit sistemlerinde alanda bulunan diğer eşya ve canlıların yıldırımdan korumasını sağlamaz.